В северозападния край се издига величествен паметник на Калифер войвода. В рамките на града интерес представляват още: каменните мостове над река Тунджа от епохата на Възраждането, някои от старите къщи, Девическият манастир от 1738 г., църквата “Св. Атанас”, красивият парк, наречен Ботева поляна, и др.
На 6 км северно, по двата бряга на Тунджа, се намира летовище Паниците. Изходен пункт към Калоферска планина. Също на 6 км, но северозападно, на десния бряг на Бяла река, се е сгушил „Калоферският Мъжки манастир” (сега е женски). Основан през 1640 г., няколкократно опожаряван, възобновен в 1819 г. с голяма манастирска черква. Днешната манастирска черква е от 1880 г., изградена върху основите на старата. Останалите постройки са по-нови.
В Калофер, добре запазени през годините, са типичните български занаяти и традиции. Посещаването в ателиетата за плетене на прочулата се и зад граница калоферска дантела и тъкане на традиционните селски черги и китеници са част от атракциите в района. Типичните български гозби на домакините ще оставят незабравими спомени за този край.